19.04.2021
Informacje o ryzykach krajów i analizy ekonomiczne

Relacje handlowe między Chinami i Australią

Relacje handlowe między Chinami i Australią

Stosunki dwustronne między Chinami a Australią gwałtownie pogorszyły się w 2020 r., przy czym Chiny nałożyły zarówno formalne, jak i nieformalne restrykcje handlowe na szereg towarów eksportowanych przez Australię, w tym węgiel, jęczmień, wołowinę, wino, bawełnę. Mimo to Coface oczekuje, że już w tym roku PKB Australii powróci do poziomu z 2019 r. Pojawiają się jednak coraz większe obawy, że eskalacja napięć dwustronnych spowoduje zaostrzenie stanowiska Chin wobec Australii, które mogą obrać sobie za cel australijski eksport usług, szczególnie w turystyce i edukacji, co zagroziłoby 2‑procentowemu wzrostowi PKB Australii.

 

Przyczyny dwustronnych napięć między Chinami a Australią

 

Stosunki dwustronne między Chinami a Australią są wieloaspektowe, począwszy od bezpieczeństwa narodowego, poprzez gospodarkę i handel, a skończywszy na polityce zagranicznej i krajowej. Relacje handlowe między oboma krajami uległy pogorszeniu, gdy 28 lutego 2020 r. australijska Komisja Antydumpingowa rozszerzyła cła antydumpingowe na chińskie zlewozmywaki ze stali nierdzewnej w następstwie dochodzenia w sprawie chińskich wyrobów tłoczonych z aluminium. W okresie od marca do lipca ubiegłego roku wszczęto kolejnych osiem postepowań antydumpingowych przeciwko chińskim produktom takim jak stal[1]. 19 kwietnia 2020 r. Australia zaczęła domagać się śledztwa dotyczącego pochodzenia koronawirusa, co tylko zwiększyło presję wywieraną na Chiny w kwestii ich postępowania w sprawie wybuchu pandemii Covid‑19. W maju 2020 r. Chiny nałożyły cła antydumpingowe i antysubsydyjne na import australijskiego jęczmienia do Chin, powołując się na dochodzenia rozpoczęte w 2018 roku. Następnie Chiny wprowadziły cła na inne australijskie towary, takie jak wino, a także formalne i nieformalne zakazy przywozu różnych produktów, od wołowiny i drewna po bawełnę i węgiel.

 

Odporna gospodarka australijska

 

Ponieważ na Chiny przypada ponad jedna trzecia całego australijskiego eksportu, rosnące napięcia handlowe postrzegane są jako potencjalne zagrożenie dla perspektyw gospodarczych Australii. Ruda żelaza, stanowiąca filar australijskiego eksportu do Chin, została jednak oszczędzona w toczącym się sporze handlowym ze względu na brak odpowiednich alternatyw. Tymczasem pomimo handlowych ciosów ze strony Chin australijska gospodarka utrzymała solidne ożywienie po pandemii, rejestrując dwa kolejne kwartalne wzrosty PKB w drugiej połowie 2020 r., w miarę jak warunki biznesowe zmierzają ku normalności w ślad za łagodzeniem epidemicznych obostrzeń.

 

Stosunki dwustronne mogą się jeszcze pogorszyć

 

Chińskie restrykcje handlowe mają jak dotąd niewielki wpływ na szerszą gospodarkę australijską ze względu na dwa główne czynniki: po pierwsze, zdolność niektórych dotkniętych sektorów do znalezienia alternatywnych rynków, takich jak Arabia Saudyjska dla jęczmienia i kraje Azji Południowo-Wschodniej dla bawełny, a po drugie, Chiny nie uderzyły w największe przeboje eksportowe Australii, czyli rudę żelaza i gaz ziemny. Z racji tego, że obie strony interpretują spór przez pryzmat suwerenności narodowej, sytuacja najprawdopodobniej nie poprawi się w najbliższym czasie. Oczekujemy, że PKB Australii powróci do poziomu z 2019 r. już w tym roku. Przyszły rozwój napięć chińsko-australijskich będzie uważnie monitorowany przez kraje azjatyckie jako wskazówka co do zakresu potencjalnych szkód ekonomicznych, jakie mogłyby one ponieść, gdyby znalazły się w podobnej sytuacji. Ponadto, w związku z bieżącą strategiczną rywalizacją i różnicami politycznymi między Stanami Zjednoczonymi a Chinami kraje azjatyckie znajdą się pod silną presją, gdyby zostały zmuszone do opowiedzenia się po którejś z tych stron.

[1] https://www.reuters.com/article/us-australia-steel-china-idUSKCN0XK05C

 

 

PEŁNA PUBLIKACJA DOSTĘPNA JEST TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobierz tę notatkę prasową : Relacje handlowe między Chinami i Australią (536,17 kB)
Góra
  • Polish
  • English