Pakistan: Ciężka praca dla słabego rządu

Żadnej partii nie udało się zdobyć bezwzględnej większości w spornych wyborach parlamentarnych, które odbyły się 8 lutego 2024 roku. Do urn wyborczych poszło łącznie 128,5 miliona wyborców, a ostateczna frekwencja wyniosła 47%.

Niezależni kandydaci zrzeszeni w Pakistańskim Ruchu na rzecz Sprawiedliwości (PTI) zajęli pierwsze miejsce (93 mandaty), a za nimi uplasowały się dwie tradycyjne partie, Pakistańska Liga Muzułmańska (PML-N) i Pakistańska Partia Ludowa (PPP), z odpowiednio 75 i 54 mandatami. Dwie ostatnie partie połączyły siły z pięcioma mniejszymi ugrupowaniami, aby zdobyć bezwzględną większość.

 

Wyniki wyborów są kwestionowane

Opóźnienie w ogłoszeniu wyników oraz zawieszenie usług telefonii komórkowej i Internetu podsyciło podejrzenia o oszustwa wyborcze. Okres przedwyborczy został już podważony przez odroczenie wyborów poza limit konstytucyjny oraz przez niezdolność kandydatów PTI do prowadzenia kampanii w barwach partii i używania jej symbolu, kija do krykieta, który jest niezbędny dla widoczności w kraju, w którym 40% populacji jest niepiśmienna. Lider PTI, były premier Imran Khan, przebywa w więzieniu od sierpnia 2023 roku.

 

Kraj był nękany wieloma atakami terrorystycznymi

Przejęcie przez talibów sąsiedniego Afganistanu w 2021 r. zwiększyło liczbę ataków terrorystycznych (693 ofiary śmiertelne w 2023 r.). W przeddzień wyborów 28 osób zginęło w dwóch atakach, do których przyznało się Państwo Islamskie w Beludżystanie, regionie dzielonym z Afganistanem i Iranem.

 

Kraj stoi przed poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi

Gospodarka nieznacznie spadła w 2023 r. (-0,2%), ukarana galopującą inflacją, która osiągnęła średnio 30% w 2023 r. i odbiła się na konsumpcji prywatnej (80% PKB). Te trudności gospodarcze, wraz z ciągłym szybkim wzrostem liczby ludności (+2% rocznie; 241,5 mln mieszkańców), utrzymały ubóstwo (40% populacji), ponieważ siła robocza jest duża i tania.

 

Istnieje wiele zagrożeń dla przyszłego rządu

Biorąc pod uwagę brak legitymacji, nowemu rządowi trudno będzie przeprowadzić reformy wymagane do odnowienia umowy z MFW w czasie, gdy kraj nadal boryka się z poważną nierównowagą budżetową, a także napięciami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

  • Trudności związane z długiem publicznym: W lipcu 2023 r. kraj ledwo uniknął niewypłacalności dzięki planowi ratunkowemu MFW, 23. pakietowi od 60 lat, umowie promesy kredytowej (SBA) o wartości 3 mld USD, z czego 1,9 mld USD zostało już wypłacone.
  • Finanse kraju są mocno ograniczone przez niskie przychody (12,5% PKB) z powodu nieformalności, zwolnień, unikania opodatkowania i korupcji.
  • Słabe rachunki zewnętrzne: eksport towarów jest zdominowany przez produkty tekstylne o niskiej wartości dodanej (60% całości) wykonane z lokalnej bawełny, która jest bardzo podatna na kaprysy pogody. Kraj jest szczególnie zależny od importu żywności, nawozów i energii.
  • Napięcia wewnętrzne: nowy rząd będzie musiał kierować krajem pod kontrolą wszechobecnego wojska. Od 1947 r. wojsko trzykrotnie obalało rząd i bezpośrednio rządziło krajem przez ponad trzy dekady.
  • Niebezpieczne zewnętrzne otoczenie geopolityczne: Napięcia z krajami sąsiadującymi, w szczególności z Indiami (zawieszenie broni w Kaszmirze od 2021 r.), Afganistanem (sporna granica) i Iranem (wspólna populacja Beludżów) podsycają niestabilność i podważają postępy w transgranicznych projektach infrastrukturalnych z Chinami i Azją Środkową.

Wzrost PKB: 2023 (szacunek): -0,2%; 2024 (prognoza): 2%

Ocena ryzyka kraju przez Coface: D (bardzo wysokie ryzyko)

Przejdź do szczegółowej oceny ryzyka dla danego kraju

Pakistan

 

D D