Ryzyko społeczne i polityczne: czego spodziewać się w 2024 r.

W związku z zaplanowanymi na ten rok wyborami krajowymi w ponad 70 krajach, do urn pójdzie połowa światowej populacji. Rok 2024 będzie kluczowy dla globalnego handlu i stabilności (geo)politycznej, a indeks ryzyka społecznego i politycznego Coface ostrzega przed wysokim ryzykiem i niestabilnym środowiskiem na całym świecie. Poniżej analizujemy ryzyka, które będziemy uważnie śledzić w tym roku. Dowiedz się więcej o 3 zagrożeniach, na które należy uważać w tym roku.

Rok 2024: gorączka wyborcza, rosnący populizm i niestabilność geopolityczna

 

Nie ma wątpliwości, że rok 2024 będzie burzliwym rokiem wyborczym, w którym pierwsi wyborcy pójdą do urn na Tajwanie w styczniu, a ostatni w USA w listopadzie. Ta historyczna fala obejmie ponad 70 krajów (w tym siedem najbardziej zaludnionych na świecie), połowę globalnej populacji i około 55% globalnego PKB!

 

Od Indii po Meksyk, przez Austrię, Tunezję, Indonezję i Salwador, wybory będą okazją dla populistycznych wiatrów, które przetoczą się przez wszystkie pięć kontynentów. Nada to dodatkowego impetu trendowi, który zakorzenił się w ciągu ostatnich dziesięciu lat: wzrostowi niepokojów społecznych i niestabilności (geo)politycznej.

 

W świecie, który przekształca globalny porządek geopolityczny - odziedziczony po zakończeniu II wojny światowej - niektóre wybory okażą się decydujące. Wybory w USA będą kluczowym momentem dla światowego krajobrazu i z pewnością będą celem prób jego destabilizacji.

 

To samo dotyczy Tajwanu, gdzie zwycięstwo Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) oznacza, że napięcia z Chinami będą nadal koncentrować się na statusie wyspy. Podobnie wynik głosowania w Stanach Zjednoczonych będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłych stosunków między Zachodem a Chinami kontynentalnymi. Wybory będą szczególnie ważne, ponieważ odbędą się w burzliwym klimacie międzynarodowym, charakteryzującym się ostrą rywalizacją chińsko-amerykańską, inwazją Rosji na Ukrainę i wojną między Izraelem a Hamasem.

 

"W obliczu bardzo napiętego kalendarza wyborczego na horyzoncie, nasz najnowszy indeks ryzyka społecznego i politycznego pokazuje, że podatność na zagrożenia społeczne i polityczne przyspiesza na całym świecie, powodując w równym stopniu niepewność i niestabilność dla naszego środowiska. Średni globalny wynik wzrósł do 38,6%, niedaleko od szczytu z 2021 r. (39,4%) po kryzysie Covid-19 i w porównaniu z poziomami sprzed Covid-19 (średnia z lat 2016-2020: 36,9%). Nasze wskaźniki od początku dekady zapowiadają, że wkraczamy w nową fazę tego ryzyka". 
wyjaśnia Ruben NIZARD, ekonomista ds. Ameryki Północnej i dyrektor ds. ryzyka politycznego w Coface.

 

3 zagrożenia, na które należy uważać w 2024 r.

Ryzyko związane z tymi wyborami różni się pod względem charakteru i stopnia. W niektórych krajach, nawet jeśli wybory faktycznie się odbędą, wyborcy będą mieli ograniczony wybór. Jednocześnie okres przygotowań do wyborów daje nam możliwość monitorowania trzech trendów ryzyka.

1.      Zmiany polityczne i niepewność

Obecne otoczenie społeczno-gospodarcze powinno przyczynić się do poczucia wrogości wobec obecnego rządu, przynosząc niepewność i zmienność dla przedsiębiorstw w okresach wyborczych. Ta niepewność polityczna będzie tym bardziej dotkliwa, że wzrost populizmu stanowi potężne ostrzeżenie. Trend ten, który utrzymuje się co najmniej od 2010 r., został ponownie podkreślony przez sukces wyborczy Geerta Wildersa i Javiera Milei w Holandii i Argentynie pod koniec ubiegłego roku. W rezultacie jeszcze trudniej jest przewidzieć, w jakim kierunku podąży polityka rządu.

Wrażliwość społeczna i polityczna w Europie szybko rośnie, a nadchodzące wybory - zwłaszcza do Parlamentu Europejskiego - będą podatnym gruntem dla antyeuropejskich ruchów ekstremistycznych. Ponadto niektórzy członkowie UE przeprowadzą wybory krajowe: Austria, Chorwacja, Finlandia, Litwa, Portugalia, Rumunia, Belgia i Słowacja.

2.      Niepokoje społeczne

Drugim ryzykiem jest potencjalna eskalacja niepokojów społecznych napędzanych rosnącymi cenami, erozją zaufania do polityków i powszechnym niezadowoleniem wyborców. Rosnąca inflacja i spowolnienie wzrostu gospodarczego zintensyfikowały niezadowolenie - zwłaszcza brak zaufania do instytucji - które kipiało pod powierzchnią na długo przed kryzysem zdrowotnym związanym z Covid-19. Jest wysoce prawdopodobne, że nadchodzące wybory stworzą warunki do masowych demonstracji w kilku częściach świata.

Na przykład siedemnaście krajów w Afryce może zorganizować wybory w 2024 r. Na kontynencie o najwyższym średnim wyniku podatności na zagrożenia społeczne i polityczne oraz największym wzroście w ciągu jednego roku. Dynamika ta jest zgodna z niestabilnością polityczną doświadczaną przez wiele krajów afrykańskich w ostatnich latach, która obejmowała zamachy stanu i długotrwałe konflikty. Niedawne odroczenie wyborów prezydenckich w Senegalu jest tego doskonałą ilustracją. Ważne będzie również uważne obserwowanie procesu wyborczego w niektórych krajach azjatyckich, w tym na Sri Lance, podobnie jak w przypadku ostatnich wydarzeń w Pakistanie.

3.      Ryzyko geopolityczne

W obliczu impasu w wojnie między Rosją a Ukrainą, zwiększonych napięć na Bliskim Wschodzie i rozszerzenia BRICS* o pięciu nowych członków**, jasne jest, że zmiany na morzu nabierają tempa, napędzane przez głęboko zakorzenione wyzwania dla zachodnich modeli i porządku światowego. Na tym burzliwym tle geopolitycznym ostatnia runda niektórych z tych wyborów nabierze szczególnego znaczenia.

Niedawny triumf DPP na Tajwanie ma wpływ nie tylko na 24 miliony ludzi mieszkających na wyspie i stosunki między obiema stronami Cieśniny Formozańskiej, ale także na całą globalną dynamikę geopolityczną. Gdzie indziej, jedną z kluczowych kwestii w wyborach w Meksyku i Indiach - dwóch najbardziej zaludnionych krajach na świecie - będzie to, jaką pozycję zajmą na światowej scenie.

Ponadto, gdy w Europie trwają walki, na Ukrainie i w Rosji zaplanowano wybory, choć wybory w tym pierwszym kraju wydają się być zagrożone. Chociaż nie ma wątpliwości, że Putin zostanie ponownie wybrany w Rosji, frekwencja wyborcza może dać nam wskazówkę co do powszechnego poparcia dla wojny. Krótko mówiąc, napięty harmonogram wyborów w 2024 r. bez wątpienia ukształtuje światowy porządek na nadchodzące lata.

Kluczowe punkty na rok 2024

Połączenie wszystkich tych czynników przyczyni się do wzrostu wskaźnika ryzyka społecznego i politycznego Coface. Naprawdę musimy poważnie potraktować te sygnały ostrzegawcze: wybory w 2024 r. odbędą się w kontekście zwiększonego napięcia geopolitycznego między różnymi blokami, a kraje niezaangażowane będą zajmować stanowisko w poszczególnych przypadkach. Ta złożona dynamika nie tylko podsyci tendencje populistyczne i niestabilność geopolityczną; przyczyni się również do globalnego klimatu niepewności lub powszechnego niepokoju i niezadowolenia. Wygląda na to, że obecna dekada zapoczątkowuje nową fazę ryzyka społecznego i politycznego, a przyszłość już wygląda niepokojąco, ostrzega Ruben NIZARD.

 

*BRICS: Brazil, Russia, India, China and South Africa.

**Saudi Arabia, Egypt, United Arab Emirates, Ethiopia and Iran.

Autorzy i eksperci