Wojna na Ukrainie: wielu (dużych) przegranych, niewielu (prawdziwych) zwycięzców

Ponad dwa miesiące po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, perspektywy szybkiego rozwiązania wojny wydają się coraz mniej prawdopodobne.

Ponieważ sankcje wobec Rosji nadal narastają, powrót do sytuacji sprzed wojny wydaje się iluzoryczny, nawet w przypadku szybkiego zakończenia konfliktu.

Coface skorygował w górę swoje szacunki kosztów dla światowej gospodarki do około jednego punktu procentowego w 2022 roku. Konsekwencje konfliktu będą jednak odczuwalne głównie od drugiej połowy roku, a następnie zmaterializują się w 2023 r. i później.

Ryzyko polityczne, które znacznie wzrosło na poziomie globalnym wraz z pandemią, jest zaostrzane przez rosnące ceny żywności i energii.

Żaden region nie zostanie tak naprawdę uchroniony przed ekonomicznymi skutkami tej wojny, a po kolejnych wstrząsach w latach 2020. nasze postrzeganie pozostaje takie samo: świat się zmienił i nic już nigdy nie będzie takie samo.

 

Europa w chaosie

Znacząca rola Rosji i Ukrainy w produkcji wielu towarów, w połączeniu z obawami o zakłócenia w dostawach, doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen, co spowodowało spadek dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych, a tym samym konsumpcji. Zmienność i niepewność będą również miały duży wpływ na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw, ponieważ ich sytuacja finansowa prawdopodobnie ulegnie znacznemu pogorszeniu, ponieważ koszty produkcji pozostaną wysokie lub będą nadal rosły.

Oprócz gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej, które mają ważne powiązania gospodarcze z Rosją, kraje Europy Zachodniej są najbardziej narażone ze względu na ich dużą zależność od rosyjskich paliw kopalnych. Niemcy i Włochy, których gospodarki są najbardziej uzależnione od rosyjskiego gazu, mogą odczuć silny wpływ (negatywny wpływ na wzrost PKB o 1,6 pp). W pozostałej części Europy wpływ będzie prawdopodobnie słabszy, ale nadal znaczący.

 

Efekty inflacyjne zmuszają Fed do działania wcześniej niż oczekiwano

Po drugiej stronie Atlantyku wpływ na wzrost ma być skromniejszy ze względu na ograniczoną wymianę handlową i ekspozycję finansową na Rosję i Ukrainę. Niemniej jednak w Stanach Zjednoczonych ogólna stopa inflacji osiągnęła najwyższy poziom od 41 lat, napędzany przez ceny żywności i energii. Wyłączając te pozycje, miesięczny wzrost cen spowolnił, ale pozostaje znacznie powyżej celu Rezerwy Federalnej USA wynoszącego 2%, co skłoniło Fed do podjęcia działań wcześniej niż oczekiwano.

Po pierwszej podwyżce stopy funduszy Fed w marcu większość członków Komitetu Polityki Pieniężnej wyraziła poparcie dla "neutralnej" stopy procentowej do końca 2022 r., Szacuje się, że wyniesie ona od 2 do 3%. Byłby to jeden z najbardziej agresywnych cykli zacieśniania polityki pieniężnej od lat 90. ubiegłego wieku, który pomógłby złagodzić wzrost gospodarczy w USA, stąd nasza korekta w dół prognozy wzrostu PKB USA na 2022 r. do 2,7%.

 

Żaden region nie zostanie oszczędzony przez importowaną inflację i zakłócenia w łańcuchu dostaw

Afryka, gdzie szacuje się ogólny ujemny efekt netto w wysokości 0,5 punktu procentowego, jest doskonałym przykładem tego, jak obecna sytuacja wpływa na gospodarki wschodzące, wraz z nasileniem presji inflacyjnej i początkiem zacieśniania polityki Fed, co ma wpływ na przepływy kapitałowe.

Konsekwencje wojny nie ominą również Azji, oprócz spowolnienia w Chinach związanego z wariantem Omicron. Szacuje się, że przedłużający się konflikt w Europie lub jego nowa eskalacja będą miały negatywny wpływ netto na wzrost PKB w 2022 r. o 0,5 punktu procentowego.

Ameryka Łacińska jest kolejnym regionem wrażliwym na zacieśnienie polityki Fed, ale powinna skorzystać na rosnących cenach surowców. Efekt netto wojny w regionie - który szacujemy na -0,1 punktu procentowego - jest nadal niepewny i może nie być w pełni odczuwalny w najbliższej przyszłości.