Chociaż zachowania płatnicze pozostają w stosunkowo dobrej kondycji, firmy bardzo pesymistycznie oceniają perspektywy biznesowe.
Silne wsparcie ze strony rządu
W przeciwieństwie do ubiegłego roku, na najnowszą edycję badania Coface dotyczącego płatności korporacyjnych w Niemczech nie miały wpływu szczególne wydarzenia, takie jak pandemia COVID-19 czy wybuch wojny na Ukrainie i wynikająca z niej presja cenowa na towary. Doprowadziło to do efektu normalizacji, a dane dotyczące płatności w 2023 r. zbliżyły się do poziomów sprzed pandemii. Po raz kolejny więcej firm zaoferowało warunki płatności w 2023 r. (79% wszystkich uczestników), co jest porównywalne z rokiem 2019 (81%). Ogólna preferencja dla krótkich terminów płatności w Niemczech pozostała niezmieniona: ponad połowa ankietowanych firm zażądała płatności w ciągu 30 dni w 2023 r., podczas gdy bardzo długie terminy płatności (120+ dni) pozostały rzadkością.
Dane dotyczące opóźnień w płatnościach pokazują, jak bardzo rządowe środki wsparcia pomogły firmom w ostatnich latach. Rzeczywiście, teraz, gdy prawie wszystkie środki wsparcia związane z COVID-19 dobiegły końca, a wpływ dopłat do energii ustabilizował się, liczba firm zgłaszających opóźnienia w płatnościach znormalizowała się i wzrosła do 76% w 2023 r. (patrz wykres 1), znacznie powyżej poziomu z okresu 2020-2022, ale nie tak wysokiego jak w 2019 r. (85%). Warto jednak zauważyć, że są one powyżej poziomów sprzed pandemii w branży motoryzacyjnej, transportowej i ICT. Średni czas trwania opóźnień w płatnościach wzrósł do 30,1 dnia w 2023 r. (+1,4 dnia w stosunku do 2022 r.), co nadal jest znacznie poniżej średniej sprzed pandemii wynoszącej 39,7 dnia. Większość sektorów (z wyjątkiem drzewnego, budowlanego i tekstylno-odzieżowego) odnotowała wydłużenie czasu trwania opóźnień w płatnościach. Ze średnią wynoszącą 22 dni, firmy z sektora opakowań papierowych doświadczyły w tym roku najkrótszego czasu oczekiwania, podczas gdy firmy z sektora finansowego musiały wykazać się największą cierpliwością, ze średnim opóźnieniem wynoszącym 39,2 dnia.
Pesymistyczne perspektywy i rosnące strategie ograniczania ryzyka
Chociaż zachowania płatnicze pozostają w stosunkowo dobrej kondycji nawet po tym pogorszeniu, firmy są bardzo pesymistycznie nastawione do swoich perspektyw biznesowych. Pogląd na ich obecną sytuację biznesową jest w tym roku szczególnie negatywny, ponieważ tylko 13% uczestników uważa, że ich sytuacja jest lepsza niż w 2022 roku, podczas gdy 41% postrzega ją jako gorszą. Perspektywy na rok 2024 są również pochmurne. Tylko 20% uczestników spodziewa się poprawy sytuacji swojej firmy, podczas gdy 28% przygotowuje się na jeszcze gorsze perspektywy. Chociaż wpływ pojedynczych dużych zagrożeń, takich jak zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, zmniejszył się, liczba zagrożeń, które jednocześnie wpływają na firmy, rośnie.
W tym środowisku Niemcy straciły poparcie jako dobra lokalizacja biznesowa w porównaniu z 2022 r., podczas gdy Stany Zjednoczone i Europa Wschodnia zyskały na popularności. Chiny również stały się nieco bardziej atrakcyjne, ale ich poparcie pozostało na bardzo niskim poziomie w porównaniu historycznym. Jest to również wynikiem strategii zmniejszania ryzyka niemieckich firm, które starają się zmniejszyć swoją zależność biznesową od pojedynczych krajów, dostawców lub klientów. W tym roku już 12% uczestniczących firm decyduje się na de-risking, przy czym największy wpływ ma to na branżę tekstylno-odzieżową. W ciągu najbliższych trzech lat 25% wszystkich niemieckich firm biorących udział w naszym badaniu spodziewa się wykorzystać strategię de-risking w swojej działalności.