Francja: Dłuższe i częstsze opóźnienia w płatnościach. Małe firmy na linii ognia

Zapoznaj się z badaniem z 2023 r. dotyczącym zachowań płatniczych firm we Francji, ujawniającym dłuższe i częstsze opóźnienia w płatnościach, mające wpływ na małe firmy.

W 2023 r. 97% francuskich firm oferowało swoim klientom warunki płatności, ze średnim terminem 48 dni.

Mimo to 82% firm odnotowało opóźnienia w płatnościach ze strony swoich klientów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Większość z nich stwierdziła, że opóźnienia w płatnościach zdarzają się częściej i trwają dłużej niż w ubiegłym roku. Pogorszenie się nawyków płatniczych firm znajduje odzwierciedlenie w liczbie upadłości, z niekwestionowanym wzrostem obserwowanym od początku roku, który przekroczył nawet poziomy sprzed Covid.

 

Terminy płatności1: ugruntowana praktyka

Wydłużanie terminów płatności jest ugruntowaną praktyką we Francji: 97% firm oferuje je swoim klientom, niezależnie od sektora i wielkości firmy. Średni termin płatności wynosi 48 dni, czyli znacznie więcej niż w Niemczech (32 dni), a nawet w Polsce (46 dni), ale nadal znacznie mniej niż w Chinach (81 dni) i pozostałych krajach azjatyckich (66 dni).

Dowodem na powszechność tej praktyki we Francji jest fakt, że chociaż bardzo małe firmy są stosunkowo mniej skłonne do udzielania terminów płatności, 95% z nich w rzeczywistości to robi. Terminy płatności są jednak krótsze. Na przykład 35% z nich oferuje terminy płatności krótsze niż jeden miesiąc, w porównaniu z około 10% w przypadku innych rozmiarów firm.

 

Opóźnienia w płatnościach: sytuacja staje się napięta, a VSE i MŚP są najbardziej dotknięte

82% firm doświadczyło opóźnień w płatnościach w 2023 roku. Jest to częstsze niż w Polsce (61% firm), Niemczech (76%) i Azji (57%), gdzie terminy płatności są dłuższe, ale opóźnienia są rzadsze.

Wielkość firmy jest ważnym czynnikiem wpływającym na opóźnienia w płatnościach. 70% VSE i MŚP zadeklarowało, że opóźnienia w płatnościach wzrosły, w porównaniu do "tylko" 53% firm średniej wielkości i dużych firm. Co więcej, większość przedsiębiorstw z sektora VSE i MŚP zgłaszała częstsze opóźnienia w płatnościach niż w 2022 roku. 54% VSE doświadczyło opóźnień w płatnościach przekraczających miesiąc, a prawie 20% wskazało na opóźnienia w płatnościach przekraczające dwa miesiące. W związku z tym średnie opóźnienie płatności wynosi 42 dni dla VSE, w porównaniu z 38 dniami dla MŚP i "tylko" 26 dniami dla większych firm. Wyniki są tym bardziej niepokojące, że połowa VSE stwierdziła, że opóźnienia w płatnościach mają "bardzo ważny" lub "krytyczny" wpływ na ich sytuację finansową.

Wśród wymienianych powodów, 27% respondentów wskazało trudności finansowe swoich klientów jako przyczynę opóźnień w płatnościach, a około 41% z nich podejrzewa, że klienci celowo wstrzymują płatności w celu zarządzania przepływami pieniężnymi.

 

Rośnie liczba niewypłacalności we Francji

Po utrzymywaniu się na szczególnie niskim poziomie do połowy 2022 r., liczba niewypłacalności przedsiębiorstw powróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19 pod koniec ubiegłego roku. W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku odnotowano 39 098 niewypłacalności, co stanowi wzrost o 34% w stosunku do 2022 r. i o 4,5% więcej niż w 2019 r. Dynamika ta dotyczy wszystkich sektorów.

Dynamika ta dotyczy wszystkich sektorów. Niewypłacalność była napędzana przez podmioty generujące przychody poniżej 250 000 euro (+8% w porównaniu z okresem styczeń-wrzesień 2019 r.), a podmioty generujące przychody powyżej 10 mln euro również odnotowały znacznie więcej niewypłacalności niż w czasach sprzed pandemii (+8%).

Tendencja ta będzie się utrzymywać w ciągu najbliższych kilku kwartałów, a marże i przepływy pieniężne będą pod presją ze względu na restrykcyjne warunki finansowania, bardziej ograniczony popyt i rosnące koszty.

 

Miesięczne niewypłacalności przedsiębiorstw

 

Pogarszające się perspektywy gospodarcze i liczne zagrożenia

90% ankietowanych firm spodziewa się pogorszenia warunków gospodarczych lub, w najlepszym razie, utrzymania aktywności na stabilnym poziomie we Francji i na całym świecie, co jest oczekiwaniem podzielanym przez firmy różnej wielkości.

Pomimo utrzymujących się ograniczonych perspektyw wzrostu dla Francji i Unii Europejskiej w 2024 r., te dwa rynki pozostają powszechnie faworyzowane przez firmy eksportujące (72% dla Francji i 60% dla UE), które postrzegają je jako najlepsze możliwości dla swojej działalności w przyszłym roku.

W obliczu niepewnej sytuacji geopolitycznej na świecie, sprzyjającej nearshoringowi2 i friendshoringowi3, 12% ankietowanych firm zgłosiło, że przeniosło już przynajmniej część swojej działalności. 84% firm, które przeniosły lub zamierzają przenieść część swojej działalności, planuje to zrobić we Francji.

 

1 Terminy płatności - okres od momentu zakupu produktu lub usługi przez klienta do momentu, w którym płatność staje się wymagalna.
2 Nearshoring - przeniesienie działalności gospodarczej do kraju, który jest bliski geograficznie.
3 Friendshoring - przeniesienie działalności gospodarczej do kraju będącego sojusznikiem geopolitycznym.

Autorzy i eksperci

Poznaj nasze rozwiązania informacyjne