Azja: firmy doświadczają mniej opóźnień w płatnościach

Badanie płatności korporacyjnych w Azji, przeprowadzone przez Coface w okresie od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r., zapewnia wgląd w ewolucję zachowań płatniczych i praktyk zarządzania kredytami około 2300 firm w regionie Azji i Pacyfiku. Respondenci są aktywni na dziewięciu rynkach (Australia, Chiny, Specjalny Region Administracyjny Hongkong, Indie, Japonia, Malezja, Singapur, Tajwan i Tajlandia) i w 13 sektorach.

Wzrost opóźnień w płatnościach

 

Badanie wykazało, że ogólnie mniej firm zgłosiło zaległe płatności w 2022 roku. Rzeczywiście, odsetek firm zgłaszających zaległe płatności spadł do 57% w 2022 r. - najniższego poziomu od 10 lat - z 64% w 2021 r. Niemniej jednak czas trwania opóźnień w płatnościach w regionie Azji i Pacyfiku znacznie się wydłużył, ponieważ firmy były bardziej restrykcyjne pod względem warunków kredytowych w obliczu agresywnych podwyżek stóp procentowych, trudniejszych warunków finansowych i wyższej inflacji. Średnie opóźnienie płatności wydłużyło się z 54 dni w 2021 r. do 67 dni.

W ujęciu sektorowym siedem z trzynastu sektorów objętych badaniem odnotowało dłuższe średnie opóźnienia w płatnościach. Zaległe płatności wzrosły najbardziej w handlu detalicznym (+15 dni), farmacji (+10,5 dnia) i energetyce (+10 dni). Sektory energetyczny i budowlany odnotowały najdłuższe średnie opóźnienie płatności wynoszące 77 dni. Z drugiej strony w sektorze rolno-spożywczym i tekstylnym odnotowano najkrótsze opóźnienia w płatnościach, które spadły z 60 dni w 2021 r. do 52 dni w 2022 r.

Z doświadczenia Coface wynika, że 80% zaległych płatności dłuższych niż 6 miesięcy (bardzo długie opóźnienia w płatnościach / ULPD) nigdy nie jest regulowanych. W związku z tym ryzyko związane z przepływami pieniężnymi pojawia się, gdy te ULPD stanowią ponad 2% rocznych przychodów firmy.

Badanie pokazuje spadek odsetka respondentów doświadczających ULPD przekraczających 2% ich rocznych przychodów, spadając z 34% w 2021 r. do 26% w 2022 r. Pomimo poprawy w większości krajów azjatyckich, sytuacja w Australii była inna, ponieważ odsetek respondentów z takimi ULPD wzrósł z wysokiego poziomu 56% w 2021 roku do 63% w 2022 roku. Malezja również stanęła w obliczu wzrostu ryzyka przepływów pieniężnych, a odsetek ten wzrósł z 0% w 2021 r. do 26%. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja może się pogorszyć w nadchodzącym miesiącu, ponieważ w Japonii, Korei, Australii, Hongkongu i Indiach w pierwszej połowie 2023 r. wzrosła liczba niewypłacalności przedsiębiorstw.

 

Wzrost cen surowców

39% respondentów wyjaśniło, że rosnące ceny surowców były czynnikiem, który najbardziej wpłynął na ich sprzedaż i przepływy pieniężne w 2022 roku. Innymi czynnikami były zakłócenia w działalności z powodu środków blokujących prowadzących do niewystarczającej siły roboczej (27%) i spadku popytu (20%). Oczekuje się, że podwyższone ceny surowców, w szczególności ceny energii, wysokie stopy procentowe i napięte warunki finansowe, a także słaby popyt w handlu światowym, ograniczą działalność gospodarczą w 2023 roku.

Perspektywy na 2023 r. wydają się być lepsze, ponieważ 77% respondentów spodziewa się poprawy wzrostu gospodarczego w 2023 r. Najbardziej optymistycznymi gospodarkami okazały się Indie i Tajlandia, gdzie 92% (+9,4 p.p. od 2021 r.) i 86% (+5,6) respondentów spodziewa się wyższego wzrostu. Firmy w Hongkongu i Chinach, gdzie środki blokujące zostały zniesione dopiero pod koniec 2022 r., wyraziły większą wiarę w większy wzrost gospodarczy w 2023 r., przy czym odsetek ten wzrósł o 23,7 p.p. do 77% w pierwszym przypadku i o 16,3 p.p. do 84% w drugim. 

Ostatnie badanie odzwierciedlało poprawę doświadczeń płatniczych firm w Azji w 2022 roku. Jednak kontynuacja wojny na Ukrainie, eskalacja rywalizacji technologicznej między USA a Chinami, stłumiony popyt na rynkach amerykańskich i europejskich, wysoka inflacja i agresywne podwyżki stóp procentowych, które przyczyniły się do zaostrzenia warunków monetarnych i finansowych, będą nadal ciążyć azjatyckim konsumentom i przedsiębiorstwom w 2023 roku. Coface prognozuje, że wzrost gospodarczy w Azji przyspieszy tylko nieznacznie do 4,5% w 2023 roku.

- Bernard Aw, główny ekonomista ds. Azji i Pacyfiku w Coface

Autorzy i eksperci