Z zepsutego silnika dekadę temu, Europa Południowa stała się koniem pociągowym europejskiego ożywienia po pandemii. W przyszłości zmiany klimatyczne i inflacja sprawią, że boom turystyczny nie potrwa zbyt długo. Jakie mogą być konsekwencje i rozwiązania, które pomogą tym krajom odbić się od dna? Nasi eksperci opowiadają o tym w naszym badaniu, które można pobrać w lewej kolumnie.
Po załamaniu spowodowanym ograniczeniami w podróżowaniu w celu zwalczania Covid-19, liczba turystów w całej Europie powraca do poziomu sprzed pandemii, a kraje śródziemnomorskie odnoszą jeszcze większe korzyści. Z zepsutego silnika sprzed dekady, Europa Południowa stała się koniem pociągowym europejskiego ożywienia po pandemii.
W latach 2021-23 Włochy, Hiszpania, Grecja i Portugalia konsekwentnie odpowiadały za od jednej czwartej do połowy wzrostu PKB UE. W przyszłości zmiany klimatyczne i inflacja sprawią, że boom turystyczny nie potrwa zbyt długo. Jednocześnie uzależnienie od turystyki prowadzi do mniejszej produktywności siły roboczej. W obliczu poważnego kryzysu demograficznego jest to luksus, na który Włochy nie mogą sobie pozwolić. Sztuczna inteligencja, kobiety i migracja: wszystkie te dźwignie będą potrzebne do wspierania wzrostu i przestrzegania powracających zasad fiskalnych UE.
Rosnąca rola turystyki w Europie Południowej
UE odnotowała rekordowe lato, a liczba noclegów spędzonych w obiektach turystycznych osiągnęła najwyższy poziom od dekady (1 198 mln w pierwszej połowie 2023 r., tj. +1,3% w porównaniu z pierwszą połową 2019 r.).
Chociaż inflacja i rosnące koszty podróży mocno obciążają portfele konsumentów, gospodarstwa domowe nadal są skłonne wydawać na podróże w porównaniu z innymi wydatkami. W wyniku napływu turystów, ale także rosnących cen, zwłaszcza transportu, obroty działalności turystycznej wzrosły średnio o 30% w II kwartale 2023 r. w porównaniu z II kwartałem 2022 r. i o 25% w porównaniu z rokiem 2019.
Oczekuje się, że ożywienie turystyki odegra kluczową rolę w odporności na wzrost w Europie Południowej, której gospodarki są szczególnie zależne. Sektor ten odpowiada za ponad 10% PKB krajów tego regionu i w istotny sposób przyczynia się do tworzenia miejsc pracy, biorąc pod uwagę, że jest to sektor pracochłonny.
Pułapki długoterminowe
Patrząc w przyszłość, nie jest jasne, czy boom turystyczny ma wystarczająco dużo paliwa w baku, aby nadal być bohaterem europejskiej historii wzrostu. W skali globalnej utrzymuje się wiele zagrożeń (makroekonomicznych, finansowych, społecznych i politycznych). W świecie inflacji Europa Południowa będzie miała trudności z utrzymaniem konkurencyjności kosztowej w stosunku do wschodzących destynacji w krajach rozwijających się. Zmiany klimatyczne mają szczególny wpływ na regiony Europy Południowej, które są regularnie narażone na wysokie temperatury w okresie letnim.
Z drugiej strony, zależność Europy Południowej od turystyki prowadzi do znacznych zakłóceń w zakresie produktywności w porównaniu z resztą Europy. Działalność związana z turystyką charakteryzuje się słabszą siłą roboczą z niższym wykształceniem i bardziej niepewnym zatrudnieniem.
Niedobory siły roboczej we Włoszech będą się pogłębiać wraz z reaktywacją unijnych przepisów fiskalnych
Kwestia produktywności ma ogromne znaczenie dla Włoch, gdzie spadek liczby ludności oznacza niedobór siły roboczej. Do 2040 r. populacja w wieku produkcyjnym we Włoszech zmniejszy się o 11,7%, w porównaniu do 2,4% we Francji, 4,1% w Hiszpanii i 4,9% w Niemczech. Coface szacuje, że kryzys demograficzny może zmniejszyć potencjał wzrostu PKB Włoch niemal o połowę już w 2025 roku. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ zasady fiskalne UE wracają do gry, ponieważ każda przeszkoda dla wzrostu będzie przeszkodą dla redukcji zadłużenia. Dlatego też spadek liczby ludności jest czynnikiem ryzyka dla stabilności fiskalnej.
Niewykorzystany potencjał włoskich kobiet
W perspektywie krótkoterminowej najbardziej realistycznym sposobem na uniknięcie tej sytuacji jest zdecydowane przyspieszenie rekrutacji kobiet do siły roboczej, podobnie jak w Hiszpanii w latach 1990-2000. Tylko 55% kobiet we Włoszech posiada formalne zatrudnienie, w porównaniu do 70% w Hiszpanii. Włochy muszą dodać około 1 miliona kobiet do swojej siły roboczej i zwiększyć wzrost produktywności do 0,5% rocznie, jeśli chcą wypełnić zobowiązania fiskalne zaproponowane UE w budżecie na 2024 r. (i ukryte w zasadach fiskalnych UE).
Jeśli polityka ukierunkowana na pracę kobiet i produktywność nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, zwiększy się zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy, przy rosnącej roli mniej wykwalifikowanej siły roboczej. W latach 2011-2021 siła robocza z wyższym wykształceniem wzrosła o 35%, podczas gdy siła robocza bez dyplomu uczelni zmniejszyła się o 6%.
Sztuczna inteligencja i spadek liczby ludności: mecz w niebie?
Nawet jeśli Włochom uda się dorównać wskaźnikom aktywności zawodowej i dzietności swoich sąsiadów, będzie to kwestia lat, zanim problem demograficzny ponownie się pojawi. Każde długoterminowe rozwiązanie problemu spadku liczby ludności będzie wiązało się ze wzrostem wydajności na dużą skalę. Jeśli A.I. zostanie zaadoptowana wystarczająco szybko, wykaże duży potencjał do trwałego zwiększenia produktywności, być może wystarczający do zrekompensowania oporu demograficznego.
I odwrotnie, jeśli obawy związane z wypieraniem miejsc pracy przez sztuczną inteligencję zmaterializują się, wówczas malejąca populacja może pomóc złagodzić wynikający z tego problem bezrobocia.
1 i 2 Źródło: Eurostat
3 Ostatnie badanie ETC pokazuje, że podczas gdy warunki pogodowe pozostają głównym czynnikiem branym pod uwagę przez europejskich podróżnych przy wyborze miejsca docelowego podróży, 14% respondentów wymieniło również ekstremalne zjawiska pogodowe jako dodatkowy powód do niepokoju, tj. o 7% więcej niż w badaniu z maja 2023 r.
4 Włochy, Hiszpania, Grecja i Portugalia
Pobierz pełną publikację, aby zapoznać się z dogłębną analizą.