pol-PL
13.11.2018
Publikacje korporacyjne

Energetyka wiatrowa: koszty produkcji rosną pod wpływem wojny handlowej i dostępu do finansowania

Energetyka wiatrowa: koszty produkcji rosną pod wpływem wojny handlowej i dostępu do finansowania

Europejscy producenci turbin wiatrowych prawdopodobnie utrzymają czołową pozycję przez najbliższe 10 lat

 

Energia wiatrowa, podobnie jak pozostałe odnawialne źródła energii, odnotowuje intensywny wzrost na całym świecie od połowy pierwszej dekady bieżącego stulecia. Sprzyjają temu takie czynniki jak silne wsparcie ze strony rządów, niższe koszty przeprowadzenia inwestycji (w porównaniu z energetyką jądrową czy węglową) oraz mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Inaczej niż w przypadku paneli słonecznych Chiny nie są w stanie wyprzedzić Europy w energetyce wiatrowej, ponieważ tamtejsi producenci turbin są mocno uzależnieni od lokalnego rynku i bardzo wrażliwi na wszelkie zmiany w zakresie pomocy publicznej. Renomowana europejska jakość znajduje oparcie w dużym ekosystemie, w którym pielęgnuje się innowacyjność i konkurencyjność, a także w globalnym zasięgu struktur sprzedażowych. Coface oczekuje, że europejscy producenci utrzymają dominującą pozycję przez najbliższą dekadę dzięki zaawansowaniu technicznemu oraz intensywnemu wsparciu finansowemu na poziomie krajowym i europejskim.

 

Wojna handlowa i koniec łatwego dostępu do finansowania będą źródłem presji na branżę w 2019 r.

 

Do szybkiego rozwoju energetyki wiatrowej przyczyniają się spadające ceny turbin, ale to stanowi z kolei problem dla producentów, ponieważ szkodzi ich rentowności i może skłaniać do ograniczenia inwestycji. Z drugiej strony rosną koszty surowców, a w ślad za nimi także koszty produkcji. Branża musi zmierzyć się z wyzwaniami:

 

  • Trwająca wojna handlowa

 

Głównym surowcem do produkcji turbin wiatrowych jest stal, więc branża ucierpi z powodu protekcjonistycznych środków wprowadzanych od czerwca 2018 r. Dodatkowe koszty spowodowane toczącą się wojną handlową nie będą jeszcze odczuwane w tym roku dzięki zabezpieczeniom i wynegocjowanym warunkom kontraktów z dostawcami, ale już w 2019 r. ceny surowców prawdopodobnie wzrosną. Wyższe koszty nie przełożą się na ceny sprzedaży, ale zaszkodzą ostatecznym wynikom finansowym producentów.

 

  • Tanie finansowanie odchodzi do przeszłości

 

Dotychczas rozbudowa farm wiatrowych opierała się na dotacjach publicznych i łatwym dostępie do finansowania. Wobec zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych, spodziewanego pod koniec roku zakończenia luzowania ilościowego przez Europejski Bank Centralny oraz wstrzymania dotacji przez rządy niektórych państw, utrzymanie płynności prawdopodobnie stanie się trudniejsze. Sytuację zaostrzy dodatkowo konkurencja między producentami turbin, prowadząca do ponownego spadku cen. Coface przewiduje, że w branży dojdzie do kilku fuzji, które umożliwią producentom osiągnięcie odpowiedniej wielkości pozwalającej wpływać na obniżenie kosztów surowców i sprzętu.

Pobierz tę publikację : Energetyka wiatrowa: koszty produkcji rosną pod wpływem wojny handlo... (267,23 kB)

Patrz także


Publikacja w jęz. angielskim znajduje sięTUTAJ

Góra
  • Polish
  • English