TOP 500 TŁO 2.pngTOP 500 TŁO 2.png

Coface TOP500 CEE - Ranking największych firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Pobierz dokument(y)

TOP 500 CEE 2023 prezentuje  500 przedsiębiorstw i grup kapitałowych z  Europy Środkowo-Wschodniej, które zanotowały największe obroty w 2022 roku w ujęciu bezwzględnym

TOP500 CEE szczegółowo opisuje, które branże wykorzystały trudną sytuację makroekonomiczną, zwiększając znacząco swoje obroty.  Paradoksalnie wiele firm skorzystało na rekordowo wysokich notowaniach cen energii, mimo przerw w łańcuchach dostaw, horrendalnej inflacji, wysokich kosztów finansowania i braków kadrowych.

 

Z podsumowania kondycji pięciuset największych firm w naszym regionie wynika, że:

  • Całkowity obrót tych firm w roku 2022 zwiększył się o 39,8%
  • Zagregowane zyski netto w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyły się o 46,5%(54 745 mln euro)
  • Największe podmioty Europy Środkowo- Wschodniej zatrudniały w roku 2022 łącznie 2,3 mln osób(wzrost 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim)

Tegoroczna edycja Rankingu jest więc dość zaskakująca zważywszy na trudności z jakimi mierzyły się gospodarki w Europie i na świecie.

 

TOP 500 CEE 2023 prezentuje 500 przedsiębiorstw i grup kapitałowych z  Europy Środkowo-Wschodniej,  które zanotowały największe obroty w 2022 roku  w ujęciu bezwzględnym. W przypadku grup kapitałowych uwzględnione zostały dane skonsolidowane spółek z grupy, co umożliwia zobrazowanie rzeczywistego znaczenia i siły największych koncernów regionu.

W opracowaniu eksperci analizują strukturę sektorową, zmiany rentowności i zatrudnienia oraz kondycję krajów, w których są zarejestrowane.