chinese business landcapechinese business landcape

Opóźnienia w płatnościach w Chinach nadal się skracają, ale firmy są coraz bardziej ostrożne

Pobierz dokument(y)

Badanie Coface dotyczące zachowań płatniczych pokazuje, że więcej firm jest gotowych udzielić terminów płatności w 2023 r., ale skróciły one średni termin z 81 do 70 dni.

  • Wraz ze skróceniem warunków kredytowych, w 2023 r. odnotowano więcej opóźnień w płatnościach. Średnie opóźnienia w płatnościach spadły jednak do 64 dni z 83 dni wcześniej.
  • Utrzymał się trend spadkowy w zakresie bardzo długich opóźnień w płatnościach (ULPD, powyżej 180 dni).
  • Ponad połowa naszych respondentów spodziewała się poprawy warunków biznesowych w 2024 r., nawet jeśli spowolnienie popytu miało być bardziej dotkliwe w tym roku. Ostra konkurencja była nadal postrzegana jako największe ryzyko dla działalności biznesowej w 2024 r., ale spodziewano się jej złagodzenia od 2023 r.
  •  

    Junyu TAN, ekonomista ds. Azji Północnej w Coface, powiedział:

    "Rok 2023 był rokiem, w którym działalność gospodarcza ogólnie znormalizowała się po pandemii. To samo dotyczyło praktyk biznesowych przedsiębiorstw w zakresie warunków płatności. Gdy konkurencja rynkowa i praktyki wróciły do normy, więcej firm podjęło inicjatywę przyznania terminów płatności.

    Korporacje stały się jednak bardziej ostrożne i oferowały bardziej rygorystyczne warunki płatności. Badanie Coface dotyczące płatności korporacyjnych w Chinach w 2024 r. wykazało, że w 2023 r. średnie terminy płatności uległy skróceniu. Korzystanie z narzędzi zarządzania ryzykiem było również bardziej powszechne w przedsiębiorstwach.

    Zaostrzone warunki płatności doprowadziły do zwiększenia liczby opóźnień w płatnościach. Nie musi to jednak oznaczać pogorszenia sytuacji firm w zakresie przepływów pieniężnych. Jeśli opóźnienia w płatnościach zostaną dodane do terminów płatności, całkowity średni czas oczekiwania między zakupem produktu a zapłatą faktury - znany jako zaległe dni sprzedaży (DSO) - zmniejszył się ze 140 dni w 2022 r. do 136 dni w 2023 r.. Może to wskazywać na poprawę cyklu przepływów pieniężnych przedsiębiorstw.

    Wybiegając w przyszłość do 2024 r., 53% naszych respondentów spodziewa się poprawy perspektyw gospodarczych w miarę zwiększania wsparcia politycznego, łagodzenia konkurencji rynkowej i zmniejszania obciążeń związanych z zapasami. Spowolnienie popytu w 2024 r. powinno skłonić rząd do zwiększenia wydatków w celu ustabilizowania wzrostu".

     

    Opóźnienia w płatnościach: Zgłoszono więcej opóźnień, ale czas ich trwania uległ skróceniu

     

    62% naszych respondentów zgłosiło opóźnienia w płatnościach1 w 2023 roku, w porównaniu z 40% w 2022 roku. Jednak wzrost częstotliwości opóźnień w płatnościach niekoniecznie musi oznaczać pogorszenie sytuacji firm w zakresie przepływów pieniężnych. W 2023 r. opóźnienia w płatnościach znacznie się skróciły, z 83 dni w 2022 r. do 64 dni.

    Badanie wykazało również stały trend spadkowy w zakresie bardzo długich opóźnień w płatnościach (ULPD, powyżej 180 dni) przekraczających 2% rocznych obrotów, co stanowi próg wysokiego ryzyka braku płatności - z doświadczenia Coface wynika, że 80% takich opóźnień nigdy nie zostało zapłaconych. Tylko 33% respondentów zgłosiło takie opóźnienia, co stanowi drugi najniższy poziom od 2014 r.

    Najdłuższe opóźnienia w płatnościach odnotowano w branży budowlanej (84 dni), ponieważ deweloperzy nadal borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi w związku z utrzymującą się słabą sprzedażą nowych domów. Największe ryzyko braku płatności (ULPD przekraczające 2% obrotów) wystąpiło w branży tekstylnej. Jest jednak mało prawdopodobne, aby sytuacja uległa poprawie w 2024 r., ponieważ stłumiony popyt maleje, a koszty pracy rosną.

    Intensywna konkurencja była wymieniana jako główny powód trudności finansowych klientów, co może częściowo wynikać z nadmiernych mocy produkcyjnych w niektórych branżach. Presja kosztowa nie wydawała się jednak znaczącym obciążeniem dla chińskich firm, co było zgodne ze stosunkowo słabym środowiskiem inflacyjnym w Chinach.

     

    Oczekiwania gospodarcze: Konkurencja umiarkowana, ale perspektywy popytu niekorzystne

     

    Patrząc w przyszłość, zwiększone wsparcie polityczne może przynieść pewną pewność korporacjom, ponieważ 53% naszych respondentów pozostało optymistami co do perspektyw gospodarczych w 2024 roku. Najbardziej optymistyczna okazała się branża farmaceutyczna ze względu na popyt strukturalny wynikający ze starzenia się społeczeństwa. Samochody i budownictwo również osiągnęły lepsze wyniki, ponieważ wsparcie polityczne dla pojazdów elektrycznych i inwestycji infrastrukturalnych powinno być kontynuowane. Najbardziej pesymistyczna była branża tekstylna, ponieważ stłumiony popyt prawdopodobnie spadnie w 2024 r., a koszty pracy wzrosną.

    Ostra konkurencja była nadal uważana za największe ryzyko dla działalności korporacyjnej w 2024 roku. Ponieważ jednak w 2023 r. wiele firm oferowało głębokie rabaty w celu zwiększenia sprzedaży, konkurencja powinna osłabnąć w 2024 r. wraz ze zmniejszeniem obciążeń związanych z zapasami. Oczekiwano jednak, że spowolnienie popytu będzie bardziej dotkliwe, ponieważ popyt na ponowne otwarcie zanika, podczas gdy dochody gospodarstw domowych i zyski przedsiębiorstw muszą jeszcze zapewnić nowy suchy proszek. W związku z tym rząd może być zmuszony do zwiększenia wydatków w celu ustabilizowania ogólnego popytu.

     

     > Pobierz badanie

     

    1 Opóźnienie płatności odnosi się do okresu między terminem płatności a datą dokonania płatności, zgodnie ze średnimi informacjami przekazanymi przez naszych respondentów.

Autorzy i eksperci