pol-PL
06.03.2015
Informacje o ryzykach krajów i analizy ekonomiczne

Skutki spadku cen ropy na świecie dla Ameryki Łacińskiej

Skutki spadku cen ropy na świecie dla Ameryki Łacińskiej

Ameryka Łacińska należy do obszarów o rozbudowanej produkcji przemysłowej, zaś niedawny spadek cen ropy na świecie niesie za sobą szereg konsekwencji dla krajów tego regionu. Które kraje odnoszą korzyści przy niskich indeksach, a którym pozostaje tylko liczyć straty?

 

Ceny czarnego złota leciały na łeb na szyję od miesięcy, ze 114,81 USD 20 czerwca 2014 r. do 48,47 USD 28 stycznia br. (wykres 1). Spadek o 57,8 proc. tłumaczy się wzrostem wydobycia przy jednoczesnym wyhamowaniu popytu. Rewolucja łupkowa w USA oznaczała zwiększenie krajowej produkcji (a więc i podaży) do największego poziomu od trzydziestu lat. Z kolei Chiny, główny odbiorca ropy (12 proc. globalnego zużycia), odnotowały spadek dynamiki wzrostu PKB, którego skutkiem były mniejsze zamówienia na energię. Powzięta 27 listopada decyzja państw OPEC o utrzymaniu wydobycia zwiększyła presję na obniżanie cen ropy. Zamiarem organizacji jest przede wszystkim zniechęcenie inwestorów do szukania nowych złóż łupków, co negatywnie wpływa na rentowność pól naftowych.

 

Skutki spadku cen ropy w Ameryce Łacińskiej zależą od utrzymania się ich niskiego pułapu; różne kraje reagują na ten proces w odmienny sposób.

 

 

Najbardziej cierpi Wenezuela, której bilans handlowy według MFW spada o 3,5 proc. PKB na każde obniżenie ceny baryłki ropy o 10 USD.Kolumbia i Ekwador, kolejne kraje na liście eksporterów ropy, również są narażone na straty związane ze spadkiem cen surowca.

 

1

 

Z kolei Chile, Brazylia, Argentyna i Peru odnotowują poprawę bilansu handlowego.  Jednak w perspektywie średnioterminowej, niższe ceny mogą wpłynąć na ograniczenie inwestycji energetycznych w Argentynie i Brazylii.

 

2

 

Prognozy dla Kolumbii, Chile i Argentyny

 

– Perspektywy dla Ameryki Łacińskiej są korzystne i Coface przewiduje wzrost PKB całego regionu o 2,3 proc.Mimo tego ocena pozostaje niska, głównie z powodu zagrożenia stagflacją w Brazylii.Kraj ten stanowi dużą część gospodarki Ameryki Łacińskiej, zaś jego wzrost gospodarczy raczej nie nabierze tempa, przynajmniej w krótkiej perspektywie – podsumowuje Patricia Krause, ekonomistka przy Coface w Ameryce Łacińskiej.

 

Sytuacja w Kolumbii wciąż ma się dobrze. Rozwój napędzany jest przez rynek wewnętrzny, głównie dzięki inwestycjom w infrastrukturę, budownictwo socjalne oraz konsumpcję prywatną. Inflacja osiągnęła 3,66 proc. w 2014 r., przekraczając zamierzony cel 3 proc. Tąpnięcie na rynku ropy prowadzi jednak do pogorszenia warunków handlowych, osłabienia waluty i wzrostu cen.

 

W Chile dynamika wzrostu malała systematycznie od ostatniego kwartału 2013 r., zaś do trzeciego kwartału 2014 r. osiągnęła najniższy pułap od 2009 r. (+0,8 proc. w skali rok do roku).  Sytuacja ta jest spowodowana głównie spadkiem cen miedzi, co wpływa na bilans handlowy i plany inwestycyjne. Eksport Chile odpowiada za 27 proc. krajowego PKB, zaś połowa z tego to surowce mineralne. Na zaufaniu rynków negatywnie odbiła się też reforma podatkowa przeprowadzona pod koniec września 2014 r.

 

Argentyna wciąż przechodzi poważne kłopoty. W 2014 r. doszło najprawdopodobniej do recesji, inflacja osiąga poziom ok. 40 proc. (według nieoficjalnych źródeł), kraj nie ma dostępu do rezerw międzynarodowych, zaś problemy związane z ogłoszeniem bankructwa wciąż ciągną się za rządem. Według prognoz Coface, argentyńskie PKB skurczyło się o 1,5 proc. w 2014 r., zaś w 2015 r. zmaleje o kolejny 1 proc., Stanie się tak głównie z powodu spadku konsumpcji wywołanego galopującą inflacją, słabnącym rynkiem pracy oraz pesymizmem inwestorów.

 

Podsumowanie głównych sektorów

 

Górnictwo w Chile

 

Tutaj wciąż dominuje miedź, lecz sytuacja nie przedstawia się najlepiej. Górnictwo stanowi filar chilijskiej gospodarki. Chile jest największym producentem miedzi (ok. 1/3 globalnej podaży), a także złota, srebra, molibdenu, żelaza i węgla. Miedź odpowiada za 50 proc. eksportu oraz 15 proc. PKB kraju. Rosnące koszty produkcji mogą również przyczynić się do problemów w tej branży.

 

Rynek budowlany w Kolumbii

 

W przeciwieństwie do sektora paliw, budownictwo w tym dynamicznie rozwijającym się kraju jednak o słabej infrastrukturze wygląda obiecująco. W ostatnich latach gospodarka kolumbijska radzi sobie dobrze, zaś branża budowlana to jeden z jej najmocniejszych punktów.

 

 

Sektor motoryzacyjny w Argentynie

 

Niekorzystna sytuacja gospodarcza widoczna jest również w Argentynie. Kraj ten stanowi trzeci największy rynek samochodów w Ameryce Łacińskiej, jest też dwudziestym trzecim największych producentem aut na świecie.  Branża ta odpowiada za 5 proc. PKB, czyli 20 proc. produkcji przemysłowej. Jednak sytuacja w 2014 r. nie wyglądała zachęcająco, głównie z powodu problemów gospodarczych Argentyny oraz ich wpływu na optymizm konsumentów i ich siłę nabywczą.

Pobierz tę notatkę prasową : Skutki spadku cen ropy na świecie dla Ameryki Łacińskiej (323,39 kB)

Kontakt


Martyna Wlodarczyk

COFACE
PR Manager
Al. Jerozolimskie 142 A
02-305 Warszawa
T. (+48 22) 465 02 22
M. (+48) 509 467 531
E. martyna.wlodarczyk@coface.com

Patrz także


Pełna PANORAMA

Góra
  • Polish
  • English