06.03.2019
Informacje o ryzykach krajów i analizy ekonomiczne

Badanie płatności w Polsce 2019: Wysokie tempo wzrostu gospodarczego nie wyeliminowało opóźnień płatniczych

Badanie płatności w Polsce 2019: Wysokie tempo wzrostu gospodarczego nie wyeliminowało opóźnień płatniczych

Wysokie tempo wzrostu gospodarczego nie wyeliminowało opóźnień płatniczych. Firmy w Polsce spóźniają się z płatnościami o 2 miesiące.

 

Trzecia edycja badania Coface dotyczącego płatności wśród firm w Polsce została przeprowadzona w grudniu 2018 roku.

 

W zeszłym roku polska gospodarka kontynuowała ożywienie gospodarcze, a wzrost realny PKB sięgnął 5,1%, co było najszybszym tempem od 2011 r. Jednak pomimo sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego zaległości płatnicze nadal są powszechne w polskim biznesie. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem płatności prawie 99% zadeklarowało, że doświadczyło zaległości w spływie należności od ich kontrahentów. Zaledwie 1 na 10 firm otrzymuje płatności od kontrahentów na czas. Średnie opóźnienia płatności zmniejszyły się na przestrzeni roku o prawie 3 dni, ale nadal firmy otrzymują płatność za dostarczony towar lub zrealizowaną usługę ze znacznym opóźnieniem sięgającym dwóch miesięcy.

 

Najkrótsze opóźnienia płatności odnotowano w branży tekstylno-odzieżowej, a najdłuższe, ponownie jak w poprzednim badaniu, w budownictwie i transporcie. Pomimo, że w obu tych branżach zaległości płatnicze uległy zmniejszeniu to pozostają one znaczne, odpowiednio 105 i 140 dni po wymaganym terminie płatności. Ponadto, firmy działające w tych branżach oczekują wydłużenia opóźnień płatniczych na przestrzeni tego roku. Z kolei największy wzrost zaległości płatniczych w ostatnich 12 miesiącach zgłosiła branża handlowa (wydłużenie z 15 do 44 dni).

 

“Pomimo oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2019 roku do 3,7% (zgodnie z prognozą Coface), 52% przedsiębiorstw spodziewa się wzrostu rentowności, a 39% oczekuje jej spadku.”wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej.“Zwłaszcza branże tekstylno-odzieżowa, motoryzacyjna i energetyczna prognozują wzrost sprzedaży. Z kolei branża farmaceutyczna, metalurgiczna i budownictwo oczekują spadku sprzedaży w kolejnych miesiącach.”

Pobierz publikację:

Pobierz tę notatkę prasową : Badanie płatności w Polsce 2019: Wysokie tempo wzrostu gospodarczego... (72,23 kB)

Patrz także


KONTAKT DLA MEDIÓW
 
Beata Padzik
Kierownik Działu Marketingu i PR 
T. (+48 22) 465 00 12
M. (+48) 503 079 022
E. beata.padzik@coface.com

Góra
  • Polish
  • English