28.11.2013
Informacje o ryzykach krajów i analizy ekonomiczne

Francuski sektor budowlany z ponadprzeciętną liczbą bankructw zagrożony dalszym wzrostem ryzyka w 2014 r.

Francuski sektor budowlany z ponadprzeciętną liczbą bankructw zagrożony dalszym wzrostem ryzyka w 2014 r.

Francuski sektor budowlany z ponadprzeciętną liczbą upadłości zagrożony dalszym wzrostem ryzyka w 2014 r.

 

Branża budowlana „najdroższym” sektorem

Obecnie we francuskim sektorze budowlanym panuje paradoksalna sytuacja: mimo, iż rynek nieruchomości praktycznie bez szwanku przeszedł przez kryzys lat 2008–2009, nadal ponad jedna trzecia przypadków upadłości ma miejsce właśnie w branży budowlanej. Do końca października 2013 r. upadłość ogłosiło ponad 20 000 spółek z tego sektora (wzrost o 5% w skali roku), z czego 78% w budownictwie i sektorze robót publicznych. Sytuacja w segmencie nieruchomości i usług budowlanych jest mniej poważna, jednak i tam można zaobserwować skutki recesji (liczba upadłości wzrosła o +3,5% i +9% w skali roku).

W związku z kryzysem gospodarczym wyraźnie zarysował się również nowy trend polegający na wzroście liczby upadłości wśród starszych i większych spółek, które ze względu na jego długość stały się bardziej wrażliwe na dekoniunkturę.

Nie powinno zatem dziwić, że koszt  upadłości w tej branży stale rośnie. Przy wzroście o 9,6% w skali roku , sektor budowlany odpowiada za blisko 30% łącznych kosztów upadłości we Francji, co plasuje go pod tym względem na pierwszym miejscu, daleko przed sektorem spożywczym i dystrybucji. Niepokoi również wzrost tzw. kosztów społecznych: w branży budowlanej w omawianym okresie zagrożonych było ponad 60 000 miejsc pracy, przy czym upadek jednego przedsiębiorstwa oznacza średnio utratę 2,88 miejsc pracy.

 

Pogłębienie niestabilności finansowej spółek wskutek braku perspektyw

Nieprzerwany wzrost liczby i kosztów upadłości spowodowany jest głównie pogłębiającą się niestabilnością finansową sektora, na który w 95% składają się mikroprzedsiębiorstwa. Rentowność firm budowlanych uległa od 2009 r. znaczącemu pogorszeniu, zaś wskaźnik samofinansowania z poziomu dwukrotnie wyższego od średniej dla francuskich spółek spadł w ciągu 6 lat o 44%.

Bieżąca stagnacja grozi dalszym pogłębieniem niestabilności finansowej spółek. Przedsiębiorstwa zmuszone są radzić sobie ze słabym popytem, przejawiającym się również w nieznacznym spadku cen nieruchomości, których niedoszacowanie Coface ocenia obecnie na 30%. Trend ten przyczynia się do zastoju w branży poprzez ograniczenie inwestycji i konsumpcji na poziomie gospodarstw domowych.

Skutkiem opisanej sytuacji jest odnotowane przez Coface w II kwartale 2013 r. gwałtowne pogorszenie zachowań płatniczych. Ryzyko kredytowe w sektorze budowlanym utrzymuje się na wysokim poziomie, zbliżonym do obserwowanego na początku 2009 r.

 

2014: Coface prognozuje +7% wzrost liczby upadłości w sektorze budowlanym

Coface zachowuje ostrożność w ocenie perspektyw sektora budowlanego w 2014 r. Pod koniec września 2013 r. odnotowano -16% spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę, co oznacza, że przed II kwartałem 2014 r. nie nastąpi żaden znaczący wzrost liczby rozpoczętych inwestycji. Wyczekująca postawa gospodarstw domowych stawia pod znakiem zapytania perspektywy tradycyjnie bardziej dynamicznego rynku usług remontowych i renowacyjnych. Należy przy tym oczekiwać konsekwentnego kurczenia się segmentu zamówień publicznych, przekładającego się na spadek liczby dostępnych kontraktów.

Coface spodziewa się również utrzymania się cenowego trendu spadkowego na rynku nieruchomości. W wyniku podstawienia tej hipotezy do modelu statystycznego Coface otrzymujemy dane wskazujące, że spadek cen nieruchomości o -5% skutkować będzie +7% wzrostem liczby upadłości. Jeśli powyższe przewidywania zestawić ze słabymi prognozami dla wzrostu gospodarczego Francji (+0,6% według szacunków Coface), w przyszłym roku należy spodziewać się w sektorze budowlanym 22 000 upadłości, co oznacza wzrost o blisko +7%.

 

„We Francji nie sposób przeoczyć nadreprezentacji sektora budowlanego wśród bankrutujących przedsiębiorstw. Od 2006 roku odsetek ten, bez względu na wahania poziomu wzrostu gospodarczego, wynosi co najmniej 30%, podczas gdy w Niemczech utrzymuje się na poziomie 19,4%. Co więcej, liczba upadłości w sektorze budowlanym rośnie szybciej, niż w jakiejkolwiek innej branży. W 2014 r. różnica ta jeszcze się zwiększy: na tle wysokiej lecz stabilnej liczby upadłości w innych sektorach, branżę budowlaną wyróżniać będzie +7% wzrost liczby bankructw,” powiedziała Jennifer Forest, ekonomistka Coface.

Pobierz tę notatkę prasową : Francuski sektor budowlany z ponadprzeciętną liczbą bankructw zagro... (256,63 kB)
Góra
  • Polish
  • English