14.10.2014
Publikacje korporacyjne

Kij i marchewka: Chiny w obliczu wyzwań

Kij i marchewka: Chiny w obliczu wyzwań

Od początku bieżącego roku chińskie władze kontynuują realizację kolejnych reform, których zasadniczym celem jest optymalizacja struktury chińskiej gospodarki.Szereg czynników takich, jak popyt wewnętrzny, spowolnienie na rynku nieruchomości oraz utrzymująca się w niektórych sektorach nadwyżka zdolności produkcyjnych, stawiają pod znakiem zapytania możliwość uzyskania przez Chiny zakładanego na bieżący rok 7,5-procentowego wzrostu PKB.Biorąc pod uwagę szereg powyższych czynników, analitycy Coface przewidują, że chińska gospodarka wzrośnie w 2014 r. o 7,4 proc.

 

Rosnący odsetek kredytów zagrożonych i wzrost kosztów finansowania

 
Jak pokazują przeprowadzone przez Coface badania korporacyjnych zachowań płatniczych, w Chinach na początku 2014 roku mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem odsetka kredytów zagrożonych. Wzrost gospodarczy podlega stopniowej stabilizacji, jednak wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza mniejszych, znajduje się pod stale rosnącą presją spowodowaną zwiększającymi się kosztami finansowania i spowolnieniem dynamiki popytu.

 

„Wzrost liczby kredytów zagrożonych rodzi obawy o jakość rynku kredytowego, natomiast koszty finansowania stanowią powód do niepokoju dla wielu sektorów. Utrudniony dostęp do kredytów mają także małe przedsiębiorstwa. Obecnie, przy kontrolowanym poziomie inflacji, zakrojone na szeroką skalę cięcia stóp procentowych, mogłyby okazać się skutecznym środkiem umożliwiającym zmniejszenie ciążącej na spółkach presji finansowej i w konsekwencji realizację rządowego planu osiągnięcia 7,5-procentowego wzrostu PKB”, tłumaczy Rocky Tung, ekonomista Coface specjalizujący się w gospodarkach regionu Azji i Oceanii.

 

Spowolnienie na rynku nieruchomości i nadwyżka zdolności produkcyjnych

 
W pierwszym półroczu 2014 r. obciążeniem dla chińskiej gospodarki okazał się przechodzący wówczas znaczne zawirowania rynek nieruchomości. Również w tym półroczu nie przewiduje się znaczącego odwrócenia niekorzystnego dla tej branży trendu.„Jeśli, do stale rosnącej presji cenowej i poziomu zadłużenia deweloperów, dołożyć olbrzymią liczbę nieruchomości, które rynek musi dopiero wchłonąć, to krótkoterminowe prognozy dla sektora rysują się w ciemnych barwach”, podkreśla Rocky Tung.

Udział sektora nieruchomości w chińskiej gospodarce jest jednak na tyle znaczący, że za wskazane uznaje się podjęcie działań mających uchronić tę branżę przed załamaniem. Średnioterminowe trendy nadal wyznaczać będą zamówienia rządowe wynikające z realizacji planu urbanizacji kraju, z przeniesieniem nacisku z wolumenu na jakość inwestycji.

Branżę metalową wciąż trawi problem nadwyżki zdolności produkcyjnych, zaś wyjątkowo słaby wzrost popytu, negatywnie wpływa na rentowność przedsiębiorstw. Spadek dynamiki popytu obserwujemy również w sektorze energetycznym, którego kondycję obrazuje zapotrzebowanie na węgiel. Trend ten wpisuje się w ogólne spowolnienie chińskiej gospodarki. Presja cenowa prowadzi do obniżenia rentowności firm i pogorszenia ich sytuacji finansowej, co w przyszłości może skutkować podwyższeniem poziomu ryzyka handlowego. Choć 2014 roku rysował się dla branży papierniczo-drzewnej optymistycznie, to sektor musiał wkrótce zmierzyć się z falą niskich cen, wywołaną spowolnieniem wzrostów po stronie popytu. Jednak determinacja, jaką wykazują władze w wysiłkach na rzecz konsolidacji sektora i ograniczenia produkcji sprawia, że dynamika relacji pomiędzy popytem a podażą może ulec poprawie w roku 2015 i w latach późniejszych.

 

aaaaa

 

 

Powolny wzrost na rynku dóbr konsumenckich

 
Podobnie kształtuje się sytuacja w sektorze konsumenckim. Pomimo krótkoterminowych wyzwań i zawirowań w tym segmencie, perspektywy średniookresowe nadal rysują się w jasnych barwach. Dzięki rosnącej klasie średniej, dużej populacji osób w wieku produkcyjnym, rosnącym standardzie życia i ciągłej poprawie funkcjonowania kanałów dystrybucji detalicznej, chiński rynek konsumencki pozostanie w ujęciu średniookresowym główną siłą napędową wzrostu gospodarczego. Jednak przy uwzględnieniu konsekwencji polityki antykorupcyjnej osłabienie tempa wzrostu dochodów może w krótkoterminowym okresie ograniczyć potencjał rynku, co jest zgodne z przewidywaniami ekspertów Coface, dotyczącymi powolnej stabilizacji dynamiki wzrostu chińskiej gospodarki.

Realizacja licznych reform nie oznacza jednak zepchnięcia na dalszy plan kwestii wzrostu gospodarczego. Szereg sygnałów wskazujących na wyczerpanie się w 2014 r. dynamiki wzrostu gospodarczego pozwala sądzić, że chińskie władze będą skłonne podjąć odważniejsze kroki w celu utrzymania wzrostu gospodarczego. W szczególności oczekuje się kontynuacji polityki opartej na pobudzaniu wybranych gałęzi gospodarki. Ponadto możliwa obniżka stóp procentowych w bezpośredni sposób wpłynęłaby na zmniejszenie kosztów finansowania, napędzając konsumpcję. Rozluźnienie polityki monetarnej postawiłoby jednak Ludowy Bank Chin przed koniecznością zrównoważenia wygenerowanego w ten sposób ryzyka kredytowego.

Pobierz tę publikację : Kij i marchewka: Chiny w obliczu wyzwań (1,35 MB)
Góra
  • Polish
  • English