24.09.2014
Aktualności korporacyjne, Informacje o ryzykach krajów i analizy ekonomiczne

Kwartalna Panorama Coface: ocena ryzyka sektorowego w trzech najważniejszych regionach świata

Kwartalna Panorama Coface: ocena ryzyka sektorowego w trzech najważniejszych regionach świata
W najnowszym raporcie poświęconym ocenom sektorowym w najważniejszych regionach świata Coface zwraca uwagę na poprawę sytuacji przemysłu metalowego i motoryzacyjnego w Europie Zachodniej, stabilną perspektywę rozwoju przedsiębiorstw z Ameryki Północnej oraz obniżenie ocen dla wybranych sektorów w Azji.

 

 

 

Europa Zachodnia: przemysł metalowy i motoryzacyjny ma się lepiej

Zerowy wzrost gospodarczy odnotowany w strefie euro w II kwartale 2014 r. potwierdza scenariusz niskiej dynamiki ożywienia gospodarczego. Prognozy Coface wskazują jednak, że w 2014 r. PKB wzrośnie o blisko 0,9%, co kontrastuje z ubiegłorocznym spadkiem o 0,4%. Trend ten znajduje odbicie w pierwszym obniżeniu poziomu ryzyka sektorowego, które dla sektorów metalowego i motoryzacyjnego przez długi okres oceniano jako „bardzo wysokie”. Obecnie sektory te awansowały do kategorii „ryzyko wysokie”.

 

Utrzymujący się przez dziesięć kolejnych miesięcy wzrost sprzedaży samochodów, pozytywnie wpłynął na kondycję producentów części, stając się również impulsem do ożywienia dynamiki rynków w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Skorzystał na tym sektor metalowy, w ramach którego znacząco wzrosła rentowność przedsiębiorstw i wyniki sprzedaży. Mimo zwiększenia się liczby inwestycji, poważnym ciężarem dla sektora pozostają jednak nadwyżki mocy produkcyjnych.

 

Coface podtrzymuje dotychczasowe oceny dla pozostałych dwunastu zachodnioeuropejskich sektorów, które nadal znajdują się w grupie ryzyka „wysokiego” lub „średniego”. Pomimo pewnej stabilizacji, w przeciwieństwie do Ameryki Północnej i wschodzących gospodarek Azji, żaden z zachodnioeuropejskich sektorów nie osiągnął jeszcze poziomu ryzyka, który można uznać za „umiarkowany”.

                                               

„Optymistyczne perspektywy globalne dla sektora motoryzacyjnego są w pewnym stopniu ograniczane przez malejącą sprzedaż na niektórych rynkach – komentuje Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej. Należy do nich Rosja, która jeszcze w ubiegłym roku była traktowana przez koncerny motoryzacyjne, jako jeden z najbardziej perspektywicznych rynków z wysokim potencjałem lokalnego popytu. W sierpniu 2014 r. sprzedaż samochodów w Rosji spadła w ujęciu rocznym aż o 26%, w tym - najbardziej w przypadku samochodów importowanych, które stały się relatywnie droższe ze względu na deprecjację rubla. Ewentualne rozszerzenie rosyjskiego embarga na kolejne towary, w tym importowane samochody, byłoby niekorzystne dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zlokalizowana jest znaczna liczba zakładów produkujących i montujących samochody”.

 

Ameryka Północna: większość sektorów w grupie „średniego ryzyka”

Za sprawą zrównoważonego wzrostu gospodarczego i dynamicznej konsumpcji, przedsiębiorstwa z regionu Ameryki Północnej wyróżniają się obecnie stabilną perspektywą rozwoju, pomimo trudnych warunków pogodowych w pierwszym kwartale 2014 roku. Większość sektorów pozostaje w kategorii ryzyka „średniego”.

 

Optymistycznie rysują się perspektywy dlaprzemysłu motoryzacyjnego, który nadal posiada solidne zaplecze finansowe i wypracował na koniec lipca 2014 r. 4,6% wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym. Dynamika rozwoju branży motoryzacyjnej oznacza większy popyt na produkty firm z sektora chemicznego, których rentowność dzięki dostępowi do tańszej energii i surowców, wzrosła pod koniec lipca 2014 r. o prawie 12% w ujęciu rocznym.

 

Wschodzące gospodarki Azji: obniżenie ocen dla sektorów papierniczo-drzewnego i budowlanego

W przeciwieństwie do Europy i Ameryki Północnej, gdzie następuje stopniowa stabilizacja czynników ryzyka, wschodzące rynki azjatyckie przyjmują zachowawczą postawę. Na skutek trwającego procesu konsolidacji nadwyżek zdolności produkcyjnych, rosną zapasy i rośnie zadłużenie przedsiębiorstw.

 

W przemyśle metalowym obserwujemy spadek cen stali. Od kwietnia branża ta, jako jedyny sektor azjatyckiej gospodarki znajduje się w grupie „bardzo wysokiego ryzyka”.

 

Poziom ryzyka sektorowego nadal rośnie w branży budowlanej i papierniczo-drzewnej. Zagrożony malejącym popytem sektor budowlany staje dodatkowo w obliczu pogarszających się możliwości uzyskania kredytu oraz coraz częstszego w Chinach problemu miast „widm”, co w konsekwencji skłania Coface do zmiany oceny ryzyka z poziomu „średniego” na „wysoki”. Rosnąca liczba niewypłacalnych podmiotów wśród małych i średnich przedsiębiorstw sektora papierniczego w połączeniu z nadwyżką mocy produkcyjnych, zmusza Coface do obniżenia oceny ryzyka sektorowego do poziomu „średniego”.

Pobierz tę notatkę prasową : Kwartalna Panorama Coface: ocena ryzyka sektorowego w trzech najważni... (261,05 kB)
Góra
  • Polish
  • English