NOWE PUBLIKACJE

24.10.2023
Publikacje ekonomiczne

Wszystkie publikacje Coface

25.07.2021
Publikacje ekonomiczne

BAROMETR COFACE PO II KWARTALE 2021: ŚWIAT DWÓCH PRĘDKOŚCI

Po 18 miesiącach od wybuchu pandemii dostęp do szczepień stanowi obecnie główny czynnik wyznaczający tempo codziennego życia ludzi oraz rozwoju światowej gospodarki. Prognozy wzrostu PKB na 2021 r. skorygowano w górę (+5,6 proc.), jednak wynika to głównie z pozytywnie zaskakujących doniesień ze Stanów Zjednoczonych. Lepsze perspektywy wzrostu znajdują odzwierciedlenie w światowym handlu: po 5-procentowym spadku wolumenu w zeszłym roku Coface prognozuje wzrost o 11 proc. w 2021 r.

Czytaj więcej
06.02.2019
Publikacje korporacyjne

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów. Podniesiono oceny 9 krajów. Sektor motoryzacyjny w Polsce w dół.

Podczas konferencji Country Risk w Paryżu poświęconej ryzykom krajów i sektorów, Coface zaprezentował przedsiębiorstwom swoją wizję głównych trendów w gospodarce światowej w 2019 roku. W 2019 r. na przedsiębiorstwa czekają dwie pułapki: spowolnienie gospodarcze i ryzyko polityczne.

Czytaj więcej
13.11.2018
Publikacje korporacyjne

Energetyka wiatrowa: koszty produkcji rosną pod wpływem wojny handlowej i dostępu do finansowania

Energia wiatrowa odnotowuje intensywny wzrost na całym świecie od połowy pierwszej dekady bieżącego stulecia. Sprzyjają temu takie czynniki jak silne wsparcie ze strony rządów, niższe koszty przeprowadzenia inwestycji (w porównaniu z energetyką jądrową czy węglową) oraz mniej szkodliwy wpływ na środowisko. Jak długo wiatr pozostanie w żaglach branży?

Czytaj więcej
15.10.2018
Publikacje ekonomiczne

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów na świecie po trzecim kwartale 2018 r.

W ramach najnowszej aktualizacji ocen ryzyka krajów i sektorów na świecie po III kwartale 2018 r. Coface poprawił oceny trzem krajom (Armenia, Chorwacja, Słowacja), a w przypadku dwóch krajów oceny pogorszyły się (Pakistan i Nikaragua). W Turcji i Argentynie wielu sektorom obniżono ocenę. Najsłabiej ocenianymi sektorami w Polsce pozostają budowlanka i transport.

Czytaj więcej
05.10.2018
Publikacje ekonomiczne

Upadłości w Europie Środkowo-Wschodniej: Koniec dobrej passy

Pomimo przyspieszenia gospodarczego w regionie, liczba niewypłacalności wzrosła o 6,4 proc. w 2017 r. Pogarszająca się płynność przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że przeżywają one najwyższe tempo wzrostu gospodarczego od 2008 r.

Czytaj więcej
24.09.2018
Publikacje korporacyjne

Wzrost ryzyka politycznego w Azji

Według indeksu ryzyka politycznego Coface, Azja (z wynikiem 45 proc.) jest powyżej średniej światowej wynoszącej 35 proc. Niemniej jednak wynik ten jest niższy niż w Afryce Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Ameryce Łacińskiej.

Czytaj więcej
06.09.2018
Publikacje korporacyjne

Ranking COFACE TOP 500 CEE 2018

Coface opublikował ranking 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej: konsumpcja gospodarstw domowych siłą napędową wzrostu gospodarczego w regionie.

Czytaj więcej
21.08.2018
Publikacje korporacyjne

Publikacja ekonomiczna Coface: Wyjście Grecji z międzynarodowego programu pomocowego

Po wyjściu z europejskiego programu pomocowego, Grecja oczekuje zakończenia trwającego przez osiem lat kryzysu. Po raz pierwszy od 2008 r. odnotowano wzrost PKB w ciągu czterech kolejnych kwartałów. Wzrost w 2017 r. wyniósł 1,4 proc., dzięki inwestycjom i dynamicznemu popytowi zewnętrznemu. Na rok 2018 prognozuje się dalszy wzrost o 2 proc., pomimo niewielkiego spowolnienia w strefie euro.

Czytaj więcej
26.06.2018
Publikacje korporacyjne

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów po II kwartale 2018 r.: oceny Włoch i Turcji w dół

W ramach najnowszej aktualizacji ocen ryzyka krajów po II kwartale 2018 r. Coface podwyższył oceny dwóm krajom (Malezja, Oman), a w przypadku pięciu krajów oceny zostały obniżone (Argentyna, Indie, Włochy, Turcja, Sri Lanka).

Czytaj więcej
07.06.2018
Publikacje korporacyjne

Podsumowanie trendów i perspektyw globalnego sektora metalowego

Sektor metalowy na świecie: w tym roku ceny powinny utrzymać tendencję wzrostową, zaś w 2019 r. przewidywany jest nieznaczny ich spadek.

Czytaj więcej
21.05.2018
Publikacje korporacyjne

Bałkany Zachodnie w UE - do przejścia jeszcze długa droga

17 maja 2018 r. w Sofii odbył się szczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie. Spotkanie służyło potwierdzeniu zaangażowania UE na rzecz rozszerzenia unii o państwa Bałkanów Zachodnich. Ekonomiści Coface uważają przystąpienie tych krajów do UE za prawdopodobnie, zwłaszcza że stanowiłoby ono przeciwwagę dla rosyjskiej i chińskiej obecności w regionie.

Czytaj więcej
19.04.2018
Publikacje ekonomiczne

Nowe szlaki handlowe w basenie Morza Śródziemnego

W basenie Morza Śródziemnego niedawny wzrost protekcjonizmu powoduje przekształcanie rozległej sieci umów o wolnym handlu oraz wewnętrznych szlaków handlowych. Pojawiają się dwa nowe trendy:
• Kraje South-Med2 oraz East-Med3 są nastawione na przepływ towarów ekskluzywnych, co widać zwłaszcza w eksporcie towarów z sektora motoryzacyjnego oraz teleinformatycznego.
• W regionie tym pojawiają się nowi dostawcy surowców (energii, chemikaliów i budownictwa), tacy jak Grecja, Cypr i Egipt.

Czytaj więcej
17.04.2018
Publikacje ekonomiczne

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów

W ramach najnowszej aktualizacji ocen ryzyka krajów Coface podwyższył oceny trzem krajom (RPA, Nigeria, Portugalia), a w przypadku trzech krajów oceny zostały obniżone (Kostaryka, Szwecja, Tunezja).

Czytaj więcej
10.04.2018
Publikacje ekonomiczne

Badanie płatności wśród firm w Chinach 2018

Badanie zostało przeprowadzone w ostatnim kwartale 2017 r. i objęło 1 003 firmy. Z badania wynika, że pomimo trwałego wzrostu gospodarczego w Chinach, długie opóźnienia w płatnościach rosną.

Czytaj więcej
05.04.2018
Publikacje korporacyjne

Europa Środkowo-Wschodnia: Wzrost ryzyka politycznego, jednak jeszcze bez wpływu na lokalne przedsiębiorstwa

Wraz z falą wyborów kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) przechodzą okres istotnych zmian na tle wciąż silnego wzrostu gospodarczego. Indeks ryzyka politycznego Coface przedstawia zróżnicowany obraz w całym regionie.

Czytaj więcej
08.03.2018
Publikacje korporacyjne

Badanie płatności w Polsce 2018: Opóźnienia płatnicze wzrosły pomimo solidnego wzrostu gospodarczego

Badanie płatności przeprowadzone przez Coface wśród polskich firm wskazuje, że sprzedaż z odroczonym terminem płatności jest często stosowana przez przedsiębiorców, a wszystkie ankietowane firmy zadeklarowały, że zawierają pisemne umowy handlowe, określające termin dokonania płatności. Mimo to wierzytelności nie są płacone na czas i aż 9 na 10 przedsiębiorstw doświadcza opóźnień w spływie należności.

Czytaj więcej
02.03.2018
Publikacje ekonomiczne

Renegocjacje NAFTA – czy meksykańska branża motoryzacyjna uznana za „wysoce ryzykowną” może popaść w kryzys?

Branża motoryzacyjna odgrywa ważną rolę w gospodarce Meksyku. Funkcjonuje tam 28 fabryk samochodów, które bezpośrednio i pośrednio zapewniają miejsca pracy dla 1,7 mln ludzi. Retoryka, którą prezydent Donald Trump stosuje od początku swojej kampanii wyborczej jeszcze nie zaszkodziła sektorowi, ale renegocjacje NAFTA oraz kalendarz wyborczy w Meksyku przyczyniają się do wzrostu ryzyka.

Czytaj więcej
14.11.2017
Publikacje korporacyjne

Embargo nałożone na Katar: Obecnie mało odczuwalne, ale na dłuższą metę dotkliwe

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn (określane jako kwartet) ogłosiły 5 czerwca 2017 r., że zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem z powodu jego związków z Iranem i oskarżeń o wspieranie ekstremizmu. Mimo iż embargo do pewnego stopnia wpłynęło na Katar, kraj ten jak dotąd jest w stanie łagodzić skutki kryzysu.

Czytaj więcej
06.10.2017
Publikacje korporacyjne

Ryzyko krajów i sektorów na świecie według Coface

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów. W III kw. 2017 roku podnieśliśmy oceny 4 krajów.
• Węgier z A4 do A3
• Finlandii z A3 do A2
• Cypru z B do A4
• Białorusi z D do C

Czytaj więcej
11.09.2017
Publikacje korporacyjne

Panorama upadłości dla Europy Środkowo-Wschodniej

Panorama upadłości dla Europy Środkowo-Wschodniej: Spadek liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw w 2016 roku, przy jednoczesnym pogorszeniu sytuacji w sekatorze budowlanym.

Czytaj więcej
Góra
  • Polish
  • English